Şeyda Japonya'da

Ve dersler başlar…

Dün okulda ilk dersime girdim. Önce şunu söylemek istiyorum : Sınıflar çok güzelll.:) Sınıflar inanılmaz temiz ve modern. Yani ne yalan söyliyim, Boğaziçi’nin sınıflarına on basar. Sınıfımız tabiki kozmopolit bir yapıya sahip: Peru, Endonezya, İngiltere, Moğolistan, Amerika, İngiltere ve Çin’den insanlar var, ve tabiki de ben. İlk ders , gelenek olduğu üzere, tanıştık. Bana hoca Türkiye’nin neresinden geldiğimi sordu. Ben de İstanbul dedim tabiki ve bu bana nedense bi gurur hissettirdi. Japonya beni milliyetçi mi yapıyor ne! Nedense böyle bi göğsüm kabardı 🙂 Hehe ne de olsa dünyanın başkenti İstanbul değil mi:)
CIMG0184
Hocalar çok güler yüzlüler, ve işlediğimiz kitaplar da gayet güzel. Ben şimdilik dersle alakalı herseyi çok sevdim. Seçmeli ders olarak da Intercultural Communication ve Japanese Religions adlı 2 ders aldım ve bir de kanji dersi alıyorum.

Bugün sağlık sigortası için, sağlık kontrolünden geçtik. Sağlık kontrolü okulun reviinde yapıldı. Ya ben böyle bir düzen , böyle hızlı bir hizmet görmedim hiç. Kan ve idrar örneği alındı. Boyumuz ve kilomuza bakıldı. Göz testinden geçtik. Kalp atışımız dinlendi ve röntgen çekildi. Tansiyonumuz da ölçüldü , maalesef benimki biraz yüksek çıktı. Bizimle ilgilenen bütün doktorlar, hemşireler ve görevliler oldukça kibardı: Bütün bu işlemleri yaptırmamız 45 dk bile sürmedi belki.

Sağlık kontrolünden sonra, akademik danışmanım Kayako HAYASHI Sensei ‘in yanına gittim. Kendisi burdaki Türkçe bölümünde hocalık yapıyor ve çok güzel Türkçe konusuyor. Türkoloji bölümünde bazı tarih dersleri japonca veriliyor ve ben de bu dersleri almak istiyorum. Bunun için Hayashi Sensei’den izin aldım ve o da kabul etti. Benim için çok iyi olacağını düşünüyorum, dersler japonca verildiğinden benim için çok iyi bir listening pratiği olacağını düşünüyorum. Anadolu tarihi ve islam tarihi dersleri de alacağım Japonya’da yani 🙂 Ayrıca Türkçe derslerine de katılıp, konuşma pratiği yapmalarına yardımcı olacağım.

Ders aralarında falan bisikletle etrafı keşfetmeye çalışıyorum ve buraları çok seviyoruummmm.


Ve dersler başlar… İÇİN YAPILAN YORUMLAR

9 yorum for “Ve dersler başlar…”

 1. Derslerinde şimdiden aşarılar 🙂
  Sınıflar hakikaten güzelmişte ben o sınıfta kesin her dersten çakarım 🙂 , pencereye baksan 🙂 insan bir dışarı daldımı artık geri dönüşü olmaz bir yola girer orda be 🙂
  Benim konsantre sıfır olur orda:)

  Bu arada demek dunyada Turkoloji diye bir derste varmış onu öğrenmiş oldum 🙂 acaba ne anlatıyorlar 🙂 Bizim tv haberlerinde çıkan olanyları falanlarıda anlatıyorlarsa yandık 🙂 mesela 1. ders Yılbaşında taksim de yanlız, kızbaşınıza gezmeyin miş:) (*Genelleme yapmıyorum, esprisine söyledim kimse yanlış anlamasın)

  Gönderen Taylan | Ekim 14, 2009, 10:18 am
 2. *Derslerinde şimdiden Başarılar 🙂

  Gönderen Taylan | Ekim 14, 2009, 10:19 am
 3. Sevgili Taylan,

  Başarı dileklerin için tesekkür ederim.

  Türkoloji bölümünde Japon öğrencilere, Türkçe ve Türk tarihi,kültürü gibi dersler veriliyor.

  Sevgiler..

  Gönderen Şeyda | Ekim 14, 2009, 10:21 am
 4. aslinda bizim sira sistemimiz daha guzel 2li 3lu kaynasmak cok daha rahat ayriyetten dostluklar daha saglam oluyor sira arkadasinla dogru degilmi 😀 hee temizlik konusunda bisey diyemiyecegim orada zaten buyuk bir ihtimal ayakkabi bile degistiriyorsunuzdur yani yalin ayak gezsen bile bisey degismez okadar ii temizlediklerini biliyorum ogle aralarinda bentolarini bagdas kurupta yerde yiyenleri biliyorum ama oda asiri degilmi sence 😀 biraz mualefet olduk ama manzara sahane canin sikildimi direk manzaraya dalabilirsin veya basini dinlemek istedigin zaman bi gezi yeter 😀
  bu arada sormak istedigim bi konu vardi bizde haziran temmuz agustos aylari en sicak ve gunesli gecer onlarda da oylemi ?

  Gönderen samet | Ekim 14, 2009, 11:36 am
 5. Sevgili Samet,

  Yaz mevsimi ile ilgili pek bi fikrim yok, ben de henüz yaz yaşamadım burada ama emin oldugumbir şey var ki çok fazla yagmur yağıyormuş.

  Gönderen Şeyda | Ekim 14, 2009, 11:38 am
 6. hadi bakalım hayırlı olsun..

  Gönderen HİCRAN | Ekim 15, 2009, 12:04 pm
 7. Sevgili Hicran Hanım,

  Tesekkür ederim,

  Sevgiler.

  Gönderen Şeyda | Ekim 15, 2009, 1:39 pm
 8. selam..şu anda exchange için üniversite sıralaması yapmam gerek ama japonyadaki üni.ler hakkında pek bilgim yok. Siz şimdi hangi üniversiyedesiniz yada Keio,Waseda ve Tsukuba üni.lerinden hangisi Boğaziçi gibidir. teşekkürler şimdiden

  Gönderen Şeyma | Ekim 20, 2009, 3:01 pm
 9. 1) Keio
  2) waseda
  3) tsukuba

  derim ben..

  Gönderen Şeyda | Mart 5, 2010, 5:23 pm

Yorum Yaz!

Künye

Ve dersler başlar…
Ekim 14, 2009
9 Comments, Yorum Yaz!

Etiket Bulutu

akihabara shibuya tokyo
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ