Şeyda Japonya'da

Japonya’da Teknoloji Çılgınlığının Yaşandığı Yer : Akihabara!

Etiketler:

Ben ömrümde bu kadar çok  elektronik eşya çeşidini daha önce hiç görmedim. Ağzım açık kaldı. Hani bizim pazarlarda yığınla sebze meyve satarlar ya, adamlar caanım laptoplara kuru soğan muamelesi yapıyolar Siritiyor

Saat birde Shinagawa istasyonunda arkadaşım Can ‘la buluştum. Sinagawa, Shibuya istasyonundan bir kaç durak ileride ve tüm hatların geçtiği oldukça büyük bir istasyon. Çok aç olduğumuz için istasyonun içinde bir lokantada yemek yedik. Tokyo , 2 katlı bir şehir, alt katı da yaşayan canlı ayrı bir dünya. Bu lokantada udon yedik. Hayatımda ilk dfa denedim ve üzgünüm ama yiyemedim. Gelmeden Japon yemeklerini seviyordum, ama su  an tam içinde olunca zorlanıyorum, ve kendim de bu durumdan hiç memnun değilim.

Udon bildiğimiz spagettiye benziyor ama sulu bir yemek. Yani şöyleki, sulu spagetti düşünün. Yosunla beraber pişirilmiş. Japonlar 5 dk içinde bu yemeği höpürtede höpürtede yiyolar, ama benim için durum oyle değil. Zira bu yemeği çubuklarla yemek ciddi yetenek işi. Düşünüün çubuk makarna, sulu  ve hemde çubukla yemeye çalışıyorsunuz.

Yemekten sonra Akihabara’ya gittik. Burası teknolojinin kalbidir diyebiliriz sanırım. Envai çeşit, laptoplar, usb stickler, fotograf makineleri, kameralar vs. , hersey ama hersey var. Play station 3 inanılmaz bir fiyata idi, Can’la inanamadık.

Akihabara’da 3-4 katlı, müzik aletleri satan  bir binaya girdik. Can piano çaldığından, pianolara bakmak için 4. kata cıktık. Pianolar , Türkiyedekinden çok daha ucuz fiyata satılıyor burda. Ve burda gördüğümüz ilginç bir pianodan bahsetmek istiyorum size: Pianoya USB nizi takıyorsunuz. USB nizdeki nota halindeki biir şarkıyı seçiyorsunuz. Ve piano bunu sizin için çalıyor.  Evet kendi kendine çalıyor. Tuşlar kendi kendine basılıyor, sanki pianonun başına görünmez bi adam oturmuş, görünmez bir el tuşlar üzerinde geziniyor. Tuşların kendi kendine hareketlerini izlemek çok  güzeldi.

Sonra çok katlı bir oyuncak mağazasına girdik. Allahım Japonlar renkli, cicili bicili şeyleri ne kadar seviyorlar. Yani artık bu animelere falan bağımlı olanları,  hatta aşık olanları bile varmış. Japonyadaki “kawaii ” akımı bence gercek bir çılgınlık. Bu oyuncak mağazasının 1 katı tamamen oyunlara ayrılmıştı. çok geniş bir alan ve burda bilgisayar oyunları oynanıyor. Can’a dedimki “Böyle bir yer İstanbul’da olsa, bütün lise gençliğinin hayatı kayar” . Çünkü benim gibi, bilgisayar oyunları konusundaki bilgisi “Super Mario” düzeyinde olan birini bile cezbetti.
Bu katta içine 100 yen atıp, oyucak aldığınız kutular var, ama 100 yen atmak yeterli olmuyor, kutuda hareket edin ele benzer mekanizmanın oyuncağı yakalayıp, delikten aşağı bırakması gerekiyor ve bu elin hareketlerini siz belirliyorsunuz. Başarırsanız oyuncak sizin, başaramazsanız 100 yen boşa gidiyor. Ben başaramadım. Ama arkadaşım Can oyle birşey yaptıki, işte pratik zekalı Türk dedim.  Oyuncakların kilitli bulunduğu dolabı sağa sola salladı ve deliğe en yakın oyuncağı, deliğe düşürmeyi başardı. Çünkü beğendiği oyuncağı alabilmek için 2 kere denedi ama her ikisinde de yakalayamadı..

Fotograf cektik biraz,  yürüdük epeyce. Sonra hamburger yedik ayıptır soylemesi. çünkü ben bütün bişey yiyemedim gercekten, udon aldım ama yiyemedim.

Bu arada Akihabara’da da Türk dönercisi bulduk, üstelik yol kenarında ve araba arkasında satıyorlar. Bizim alışık olduğumuz bir usul.

Bugün Akihabara’dan Casio marka 12.1 megapixel fotograf makinesi, web cam ve mikrofon aldım. ve toplam 20.000 yen  (300 milyon civarı)  ödedim.

Para su gibi gidiyo, burası gercekten pahallı. Naapsak acabaÇilgin


Japonya’da Teknoloji Çılgınlığının Yaşandığı Yer : Akihabara! İÇİN YAPILAN YORUMLAR

3 yorum for “Japonya’da Teknoloji Çılgınlığının Yaşandığı Yer : Akihabara!”

  1. seyda laptopların ve telefonların fiyatı nasıl internet felan baksana benim bilgisayar bozuldu…bide burda çalışabilirler mi..inglizce windovs felan

    Gönderen gulnara | Ekim 10, 2009, 9:12 am
  2. seyda varya böyle anlatıyosun insanın canını cektiriyorsun cok özendim şimdi biraz önce büyüsemde 2-3 yaş hemen üniversite okumaya japonyaya gelsem.oraları gezsem.sen zorluk cekiomusun?

    Gönderen hakan | Kasım 13, 2009, 5:09 pm
  3. Ne acıdan zorluk? Hiç zorluk çekmiyorum, hersey cok güzel :))

    Gönderen Şeyda | Kasım 15, 2009, 12:43 am

Yorum Yaz!

Künye

Japonya’da Teknoloji Çılgınlığının Yaşandığı Yer : Akihabara!
Ekim 3, 2009
3 Comments, Yorum Yaz!

Etiket Bulutu

akihabara shibuya tokyo
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ