Şeyda Japonya'da

Japonya’da ilkler..

Yemekhaneye gittim
Evet yemekhane, doğrusunu soylemek gerekirse, Boğaziçindekilere 10 basar. yanılmıyorsam 2 katlı ve açık büfe tarzı. İstediğinden alıyosun: en son tartıyolar (hepsini beraber tartıyolar, aldığın seyin cinsine göre ayrım yok), sonra kaç gram ise oduyosun. Ben bir Türk olarak gerekeni yaptım ve tabağımı doldurdum ve sadece 370 yen ödedim. Burası için gayet uygun bir fiyat.

Vesikalık Fotograf çektim
Çektirdim demiyorum dikkat ederseniz, çektim. Kendi vesikalığımı kendim çektim. ATM gibi kabin düşünün perdesi var. İçine giriyosunuz, poz veriyosunuz, 3 e kadar sayıyo makine, bu arada kendinizi tam karsınızda görüyosunuz, sonra 3 kere fotografınızı cekiyor. 600 yen atıyosunuz makineye ve 4 adet sectiğiniz boyutta fotografınızı alıp çıkıyosunuz, görüntü kalitesi ise gayet güzel. sadece 3 dakika sürüyor.

İlk kez  otobüse bindim
Otobüsler bizimkilere göre minicik. Herkes gayet sakin tek sıra halinde adam gibi biniyo otobüse. sıkıştırma, itme arada fırsattan istifade edip taciz etme vs. yok.  Otobüs soförü eldivenli, takım elbiseli ve kafasında polislerinki gibi şapkası var. Otobüs çok küçük olmasına rağmen heryerde tutunacak seylerden ve inme düğmelerinden var. Yani çok kalabalık olsa bile, ne sarsılıp milletin üstüne düşersiniz, ne de düğmeye basmaları için birilerini dürtüklemek zorunda kalırsınız. Her durakta, soförler kulaklarından ağızlarına uzanan mikrofonlara, buyrun geldik inin lütfen tarzı anonslar yapıyorlar. Kolunu dışarıya sarkıtmış, göğsü yarıya kadar acık,  birden bire bağırıp kavga etmeye başlayan tipler yok.

İlk kez devlet dairesinde bulundum
Belediyeye gidip geçici oturma izni ya da nasıl desem burda uzun süreli bulunuacağınızı gösteren kimlik gibi bi kart var, ondan çıkartmak için başvurduk bugün. Yabancılar masasına gittiğimizde görevli kişi yerinde yoktu. Masanın üzerindeki zile bastık ve saniyesinde memur
kadın yerine geldi, özür diledi ve bizi masasının önündeki extra rahat koltuklara buyur etti. Gayet kibar ve titiz bir şekilde işini yaptı ve bizi yan tarafa gönderdi. Bizdeki asık suratlı memur teyzelerden sonra kendisi, bana melek gibi geldi.  Neyse yan taraf mesgul olduğundan Yoko ile sıra numarası aldık ve yine extra rahat koltuklarda oturup bekledik. 5 dk sürmeden işimiz hallolmuş, ve bir de çıkışta bulunan el temizleme jelleri ile elimizi temizlemiş olarak burdan ayrıldık. Binada çıt çıkmıyordu ve herkes sessizce işini yapıyordu.

Cep Telefonu Kullanmaya Başladım
Gecen sene burda bulunan arkadasım Ezgi saolsun bana hattını bırakıp döndü Türkiye’ye. Yoko bana bugün telefonu nasıl kullanacağımı , nasıl şarz edeeğimi vs. anlattı. Çünkü telefon japonca. Neyse onu ingilizceye cevirmesini rica ettim. Çünkü cidden ugrasamam. Telefon sony ericcsson  v62s, televizyon izleyebiliyorsunuz bu telefonla, ücretsiz üstelik.

Evet biz sanırım Japonya’nın 70 yıl kadar gerisindeyiz.


Japonya’da ilkler.. İÇİN YAPILAN YORUMLAR

2 yorum for “Japonya’da ilkler..”

 1. Tokyo’ya 1 haftalığına tatil için gelip 2 ay ufak işlerde çalışarak kalabilme imkanı olabilirmi?
  Birazcık Japonca öğrendim bana yardımcı olursanız çok memnun olrum.Mesleğim Elektrik Teknikeriyim ama teknolojiyi görmek için temizlik işi dahi yapmaya razıyım.

  Gönderen KEMAL | Ekim 10, 2009, 8:44 pm
 2. Kemal Bey,

  1-2 haftalığına tatil için gelebilirsiniz ama size 1 haftalık bir iş verirler mi bilemiyorum. Sonuçta cok kısa bir süre ve bu durumda kimse iş vermez gibime geliyor. Ama deneyebilirsiniz tabi, bu benim tahminim.

  Sevgiler..

  Gönderen Şeyda | Ekim 14, 2009, 10:12 am

Yorum Yaz!

Künye

Japonya’da ilkler..
Ekim 2, 2009
2 Comments, Yorum Yaz!

Etiket Bulutu

akihabara shibuya tokyo
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ