Şeyda Japonya'da

Cenneti Buldum!!

Japonya’da muhteşem bir pazar gününe gözlerimi açtım. Yataktan biraz mahmur biraz isteksiz çıktım. Biraz odayı toparladım , sonra kendimi yollara vurdum. Hava çok güzel ve güneşliydi. Tıpkı yaz gibi. Çok sıcaktı hava, oyleki yazlık giyindim. Bisikletle kampüsün etrafını keşfetmeye devam ettim. Bi kaç gündür genelde bisikletle gittiğim yolun aksi yönünde gezmeye başladım. Bu ters yön benim daha çok hoşuma gitti, çünkü bildiğiniz günlük yaşantının devam ettiği, şipsirin japon evlerinin bulunduğu, çamaşırların asılı oldugu, sokaklarda cocukların oynadığı yerler hep bu ters yönde. Ben de Musashi-sakai yönünde gezmeyi bu yüzden cok sevdim.

Bisikletle 5 dakikalık mesafede tapınak oldugunu düşündüğüm bir yer buldum. Ve burda bir de mezarlık var. Mezarlık bizimkilerden biraz farklı tabi, en azından mezar taşları.

CIMG0465

Mezarlığın girişinde küçük bir Buda heykeli ve yan tarafta ise bir heykel dükkanı var. Bu heykel dükkanında Japonya’nın meshur “para gelsin” kedilerinden falan vardı. Neyse sonra ben tapınak oldugunu düşündüğüm yapının içine girdim ama etrafta kimsecikler yoktu. Ve en içeriye girmeye de cesaret edemedim dogrusu. Pazar günü diye muhtemelen ziyaretçi kabul etmiyorlardır.

CIMG0473

Umarım tapınak oldugunu düşündüğüm bu şey başka bir şey değildir :)) Neyse bisikletle yola devam ediyoruz. Yan tarafta yol boyunca uzanan ağaçlar görüyorum ve oraya girmek istiyorum. Biraz daha ilerleyince giriş kapısını buldum nihayet. Ve tam anlamıyla cennete düştüm!! Ben ömrümde bu kadar büyük, bu kadar güzel, bu kadar yeşil bir park daha görmedim. Bu nasıl birşeydir , düşünün herbir yerinden huzur fışkırıyor. İnsanlar gülüyorlar, mutlular ve herkes huzurlu. Çocuklar koşturuyolar böyle sağınızdan solunuzdan. Bisikletliler için ayrı yollar yapılmış, yolun 2 yanı ağaç dolu. Temiz havayı içime cekerek, kulağımda en güzel şarkılarla ve dünyanın en güzel yerinde ben bugün huzuru hisettim. Huzur, evet!! Japonya nasıl bir ülke derseniz, kesinlikle huzurlu derim. Öyle ki, sokakta gördüğüm insanların yüzünde, gözlerinin içinde bunu görüyorum. Ve buna bugün artık emin oldum.

CIMG0497
Bu adını bilmediğim park o kadar büyüktü ki, bisikletle geze geze bitiremedim. En son pirinç tarlalarının arasında buldum kendimi. Bu da ayrı bir güzellikti. Yine iki yanı ağaçlı muhteşem yollar, ortadan hüzünlü hüzünlü kıvrılan bir dere, derenin üzerinde kopruler ve yükseklere yapılmış japon tarzı ihtişamlı evler ve mis gibi bir hava. Bu yollarda bisikletle gezmek Japonya’da yaptıgım en güzel şeylerden biriydi. Bi dahakine yanıma kitap alıp, bi ağacın altını mesken tutucam.

Parkta küçük bir de göl vardı ve insanlar bu gölün etrafında balık tutmaya çalışıyorlardı. Sanki insanı mutlu edebilecek hersey bilerek bu parka konmuş gibiydi.

CIMG0491

Biliyorum bol bol fotograf istiyorsunuz, bazılarınız da beni merak ediyorlarmış, Facebook’tan mesaj gönderenleriniz de oluyor. İlginiz için teşekkür ederim, elimdn geldiğince fotograf eklemeye ve yazmaya devam edeceğim.

Sevgiler.


Cenneti Buldum!! İÇİN YAPILAN YORUMLAR

Yorum Yazılmamış, İlk yazan siz olun! for “Cenneti Buldum!!”

Yorum Yaz!

Künye

Cenneti Buldum!!
Ekim 18, 2009
Yorum yapılmamış, Yorum Yaz!

Etiket Bulutu

akihabara shibuya tokyo
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ