Şeyda Japonya'da

Japonya’da 2 ay dolmak üzere..

Merhaba,

Evet çok uzun zaman oldu. Ya da zaman kısa aslında ama çok fazla şey yaşadığımız için insan çok zaman geçti zannediyor.En son Tokyo kulesine yaptığımız geziden bahsetmiştim. En son yazımdan bu yana 29 Ekim, Halloween ve Nihon Bunka Hi geçti. Sırasıyla hepsinden söz etmeye çalışacağım.

29 Ekim’i Tokyo’da Türk Konsolosluğu’nda verilen davette kutladık. Türk Konsolosluğu’nu ve önünde dalgalanan bayrağımızı görünce ne kadar sevindiğimi tahmin edersiniz. İçerdeki Türk yemekleri ve döner zaten bu mutluluğumu ikiye katladı :)) Kapıda bizi büyükelçimiz karşıladı. Yani bizi derken yanlış anlaşılmasın, bütün davetliler aynı şekilde ilgiyle ve nezaketle karşılandı. İçeride Türk, Japon, Hintli ve daha birçok ülkeden davetli vardı. Tabi herkes muhteşem Türk yemeklerinin bulunduğu masa etrafında toplanmıştı. Bence menu için daha iyi yemekler seçilebilirdi ya neyse. Bu arada yemeği fazla kaçıran yaşlı bir Japon amca fenalaştı. Hem de benim tam önümde !! Adamcağız ayagımın dibine serildi, ben şaşkınlıktan ne yapacağımı şaşırdım. Yerde öylece titremeye başladı ve ben de dondum kaldım. Sadece ağlayabildim, çünkü öldü sandım. Neyseki Japon arkadasımız Takuto san, nam-ı değer Keşanlı Ali, adama ilk müdaheleyi yaptı. Sonra da davetliler arasında bulunan 2 doktor yetişti. Davetliler arasında Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun çok sayıda kişi avrdı, hepsiyle tanıştık. Hatta Tokyo’daki Boğaziçi Mezunları için bir de topluluk kurmuşlar, belli günlerde bir araya geliyorlarmış. Bir sonraki toplantıya biz de katılacağız umarım Can’la. Bu arada davet bitmesine yakın , bizi kapıda yakalayan oldukça sevimli bir hanım kim oldugumuzu sordu. Blogumu okuyormuş megersem, ordan tanımış:) Kendisine bir kere daha tesekkür ediyorum burdan , takip ettiği için. Sevgiler..
29 Ekim’de konsoloslukta çekilmiş bir fotografı da burdan paylaşıyorum.
CIMG0740

Ve evet ikinci güzel hadise : Cadılar Bayramı..Cadılar Bayramı’nda Haruka, Sachiho, ben, Güneş, Berkay ve Cansu hep beraber Rippongi’de bulunan bir gece klübüne gittik. Ama gitmeden önce kıyafet almak için Shinjuku’ya ugradık. Haruka ve ben aynı kıyafeti aldık, takım olduk. İkimizde cadı şapkası ve pelerin aldık. Çok güzeldi. Shinjuku’da insanlar rengarenk olmuşlardı. Ama cadılar bayramının asıl amacı olan korkunç giyinme olayı biraz sapmış, daha çok “kawaii” olma çabalarına girilmişti. Gittiğimiz gece klübünde Japonlar değil de yabancılar çoğunluktaydı. İlerleyen saatlerde herkes iyice sarhoş olunca ortam hiç çekilmez oldu benim için. Çünkü ben içki içmiyorum, hani o kadar sarhoşun arasında ayık olmak biraz tuhaf oldu :)) Bu arada Rippongi’de karsıdan karsıya gecerken Güneş ve ben, arkadaşlarımızı kaybettik. O sırada yanımıza Türk bir bey geldi. Eğer okuyorsa kendisinden özür diliyorum, biraz kaba davrandım sanırım, arkadaşlarımızı kaybettiğimiz için biraz paniktik. Neyse cadılar bayramıyla ilgili fotoyuda da burdan sizinle palaşıyorum.

CIMG0800

Pazar günü Can ve ben Akihabara’ya gittik. Nihayet kendime elektronik bir kanji sözlüğü alabildim. Daha doğrusu DS aldım, ne cd si koyarsanız onu çalıştırıyor. Elim kadar ve pembe. Ve gercekten elim ayagım oldu, çok işime yarıyor. Ha bu arada bir de Sony marka sok-nwz-w202 model muhteşem bir player aldım, 2 ay önce sürülmüş piyasaya ve hani nasıl desem , Japonya’da aldığım elektronik eşyalardan en çok onu seviyorum. Çünkü sağdan soldan sarkan kablosu vs. yok, gayet pratik ve güzel. Sözlüğe ve player’a toplam 240 dolar ödedim. Evet biraz fazla oldu.

Ve bugün…. Bugün Harajuku’da bulunan Meiji Jingu Shrine’e gittik. Çünkü bugün Japonya kültür günüymüş. Anayasa ilan edilmiş ve imparator bilmem kaçıncı Meiji’nin doğum günüymüş. Sabah 10’a doğru törenleri izlemek için tapınaktaydık Can ve ben. Ok atma merasimi yapıldı. İlgimi çeken şey ise şuydu bütün okların üstünde inek resmi vardı ve daha başka yerlerde de inek figürleri gördüm. Hatta en güzel inek yarışması yapılmış, seçilen ineğin fotografı bile konulmuştu. Hey Allahım:)) Bu inek olayının sebebini sordum, hani ne biliyim kutsal bi yönü veya tarihsel bir anlamı falan mı var diye, cevap alamadık. İlginç.
CIMG0923

Törene gelen bütün küçük çocuklara geleneksel kıyafetler giydirilmişti. Hatta ailece geleneksel kıyafetler giyenler de vardı. Ve bol bol fotograf çektiriyorlardı. Neyseki bizim de çekmemize izin verdiler.
CIMG0920

Son olarak yazılarımı takip eden ve ilgi gösteren, Facebook’tan ekleyen herkese teşekkür ederim.
Görüşmek üzere.


Japonya’da 2 ay dolmak üzere.. İÇİN YAPILAN YORUMLAR

9 yorum for “Japonya’da 2 ay dolmak üzere..”

 1. şeyda ablacım facebook taki ismin ne acaba

  Gönderen berfin | Kasım 9, 2009, 2:06 pm
 2. seyda karadag diye aratırsan cıkar diye düsünüyorum 🙂

  Gönderen Şeyda | Kasım 9, 2009, 3:07 pm
 3. şeyda cım ne kadar güzel dolu dolu yaşayıp anlatıyorsun japonya maceralarını mutlaka bütün ayrıntıları bekliyorum…

  Gönderen Nesli Meyvacıoğlu | Kasım 13, 2009, 9:42 am
 4. japonyaya geçen yaz gittim mükemmel bir şehir herkeze nasip olur inş..ama bn malesef 1 hafta kalabildim..

  Gönderen fatih | Aralık 7, 2009, 8:19 pm
 5. ayrıca bn iki şehre gittim :(( tokyo ve naritaya

  Gönderen fatih | Aralık 7, 2009, 8:20 pm
 6. şeyda ben zeynep hani sen yazın japonca kuizleri oluyordun ben de kur atlamak için çalışıyordum şimdi bana da tokyo gaidai çıktı çok heyecanlı senle irtibata geçmem mümkün mü bu arada blok harika tam benim istediğim şey ben de gidersem yapmayı düşünüyorum ayrıca fotoğrafların çok hoş çıkmış kimono çok yakışmış

  Gönderen zeynep çakır | Aralık 23, 2009, 9:54 am
 7. Merhaba Şeyda,
  şeyi merak ettim “ds” dediğin nintendo ds mi 🙂 Ona mı sözlük yükledin? Eğer öyleyse o programın adını öğrenebilir miyim?

  Teşekkür ederim

  Gönderen Esra | Ocak 18, 2010, 4:01 pm
 8. Şeyda hanım ne yapıp edip benim bir japonla evlenmem gerek çok hoşuma gidiyor japon kızları kesinlikle arkadaşların varsa şimdiden teşekkür ederim

  Gönderen SAVAŞ | Şubat 18, 2010, 12:13 pm
 9. Savaş Bey ,

  Afedersiniz çöpçatanlık işleriyle ilgilenmiyorum.

  Gönderen Şeyda | Mart 5, 2010, 5:19 pm

Yorum Yaz!

Künye

Japonya’da 2 ay dolmak üzere..
Kasım 3, 2009
9 Comments, Yorum Yaz!

Etiket Bulutu

akihabara shibuya tokyo
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ