Şeyda Japonya'da

Budist Tapınağı’na Ziyaret…

Bu sabah dersim 10:40’taydı ama ben sabah 9’da yurttan cıktım. Ve bisikletle kampüse çok yakında bulunan Budist Tapınağı’nı ziyaret ettim. Sabah sabah kimsecikler yoktu tabi. Kapıda yaşlı bir teyze ve bir de adam vardı. Burası tapınak mı diye sordum ve evet cevabını alınca içeri girip giremeyeceğimi sordum. Gayet güler bir yüzle evet dediler ve fotoğraf çekmek de yasak değilmiş. İşte bu süper dedim. kapıdan girerken ayakkabılarımızı çıkarıyoruz , ancak bu aşamada beni kötü bir sürpriz bekliyordu : İçerde bir köpek vardı ve bana saldırdı. Ben tabi çığlık çığlığa koşturmaya başladım. Japonlar halime çok güldüler. Ve neyse nihayet tapınağa girdik. İçerisi inanılmaz ihtişamlıydı ve çoğu şey altın sarısı rengindeydi.

CIMG0511

Buda’nın önünde tütsü yanıyordu, adam tütsüyü içime çekmemi söyledi. Ben de çektim ve öksürük krizine girdim. Direk içine çekme, ellinle salla öyle yap dedi. Bu kez öksürmedim neyseki ve tütsüyü iyice içime çektim. Sonra ellerimizi birleştirdik ve Budist duası okuduk . Zaten tek kelimelik bir duaydı 🙂 Aminadaibutsu.Yanlış hatırlamıyorumdur umarım . Neyse sonra adam bana bu Tapınağı kuran kişinin heykelini de gösterdi, ona da dua ettik . Bana tespih nasıl tutulur vs. herseyi gösterdi. Çıkarken bir de Budist ibadeti rehberi ve bir kutu tütsü hediye ettiler . Benim için yaşadığım en ilginç tecrübelerden biriydi bu sabah.

CIMG0519

Sonra okula geldim ve derse girdim. Derste herkes 1-2 dk kadar kendini tanıttı ve o kişiye sorular soruldu. Ben de tanıttım tabi. İstediğim kadar etkili bir sunum olmadı sanırım. İspanya’dan gelen Laura adlı kız da bana soru sordu. Ben sunumum sırasında müze gezmeyi çok sevdiğimi, eğer japoncam yeterli seviyeye gelirse, Tokyo Müzeleri ile ilgili bir rehber yazmak istediği söylemiştim. O da bana ne tür müzeleri sevdiğimi sordu. Ben de yaşadığım şehir İstanbul’un uzun tarihinden dolayı, ister istemez tarihe ilgim oluştuğunu ve bu yüzden tarihi eserlerin gösterildiği müzeleri sevdiğimi söyledim.

Sonra herkes yanındaki arkadaşıyla japonca sohbet etti. Hoca da arada grupların yanına gidip sohbetlerini dinledi. Bana yine Hindistan’dan gelen kız Silpa denk geldi. Silpa 32 yaşındaymış. Hindistan’da ingilizce öğretmenliği yapıyormuş. Dönünce de Japonca öğretmenliği yapmak istiyormuş. Yaklaşık 1 yıldır Japonya’da bulunuyor ve geldiğinden beri tam 10 kilo zayıflamış. Onların dinine göre hiçbir canlının etinin yenmemesi gerekiyormuş. Silpa da haliyle burda aç. Çünkü eğer balık tüketmiyorsanız, cidden işiniz zor Japonya’da. Silpa Türk yemekleri hakkında sorular sordu. Ekmek gercekten cok mu ucuz dedi. Ben de evet dedim, ekmek bizim için çok temel birşey. Her öğünde mutlaka yiyoruz dedim. Sonra Silpa bana gözlerimin çok güzel oldugunu söyledi ve ben de Hint filmlerini izlediğimi, çok ilginç dansları oldugunu ve o filmlerde de çok güzel gözlü kadınlar oldugunu söyledim. Sonra neden kaşlarının arasına o kırmızı şeyi yapıştırdıklarını sordum. İnançları gereğiymiş. Silpa ile konuşmak güzeldi. Burda bu kadar uzun süre sohbet ettiğim ilk yabancı o. Japonlar hariç tabi.

Dersten sonra tapınak keşfine devam ettim. Bu sefer daha uzaktaki bir istasyona gittim ve bu arada kayboldum, birkaç kere de bisikleti sağa sola tosladım. Ama bu detayları tabiki size anlatmıcam 🙂 Yine bi tapınak buldum ama maalesef içine girilmiyomuş. Ben de sadece mezarlığa baktım. Ölüleri yakıyorlarmış ve kemiklerini bu mezarlara koyyuyorlarmış.

CIMG0541

Daha sonra arkadaşlarım Sachio, Haruka ve Toshi ile akşam yemeği yedik. Yemekhanedeki bir Japon iskambil kağıtları ile çok güzel numaralar yaptı. Bana da öğretmesini rica ettim, biraz zor bugün olmaz, daha sonra zaman olunca öğreticem dedi.

Durmak yok, keşfe devam…


Budist Tapınağı’na Ziyaret… İÇİN YAPILAN YORUMLAR

11 yorum for “Budist Tapınağı’na Ziyaret…”

 1. ya bişey sorcam şeyda ablacım dinimize göre günah deilmi orda dua etmen felan:)

  Gönderen berfin | Ekim 23, 2009, 8:38 pm
 2. Sevgili Berfin,

  Günah mıdır bilemiyorum inan, ben denemek istedim, aslına bakarsan pişman da değilim hani.

  Sevgiler.

  Gönderen Şeyda | Ekim 23, 2009, 11:52 pm
 3. Merhaba 🙂 bir şey soracaktım. Ben Türk Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim ve Japonya’da Türkoloji bölümü var mı merak ediyorum. Öğrenci değişim programıyla gitmek istiyorum ben de. Yoksa da başka ortak bir desr ile tek veya çift dönem için gidilebiliyor mu? Bir şey biliyorsan bu konuda söylersen sevinirim 🙂 İyi şanslar!!

  Gönderen Bahar | Ekim 24, 2009, 1:57 pm
 4. hıı olabilir

  Gönderen berfin | Ekim 24, 2009, 2:11 pm
 5. Sevgili Bahar,

  Benim şu an bulunduğum üniversitede Türkçe bölümü var, evet. Ama yabancılara Türkçe öğretmeye yönelik bi bölüm. Senin için uygun oldugunu sanmıyorum, zira Türkçe ana dilin.

  Zaten Japonya’da değişim öğrencisi olman için bölümün baz alınmıyor. Ama ingilizce bilme şartı var.

  Bol şans..

  Gönderen Şeyda | Ekim 24, 2009, 4:37 pm
 6. seyda abla üniv. fln okumayamı gittin sen oraya . bide sen oraya danışmanla anlasıpmı gittin yani?

  Gönderen hakan | Kasım 13, 2009, 5:03 pm
 7. japonyayı cok seviyorum merak ediyroıum .hep gelmek istiyorum.tam bana göre biyer.:)

  Gönderen hakan | Kasım 13, 2009, 5:03 pm
 8. Canım ben 1 yıl burda ünv. okucam evet. Danışman derken kimi kasteddin anlayamadım.

  Gönderen Şeyda | Kasım 15, 2009, 12:43 am
 9. selamlar şeyda hanım yazılarınız çok güzel bende mart ayının ilk haftasını tokyoda geçireceğim bu japonyaya ilk gelişim gerçekten çok heyecanlıyım umarım yazılarınız devamı gelir çok teşekkürler

  Gönderen oğuz | Aralık 4, 2009, 9:43 am
 10. Şeyda sabhadan beri nette dolaşıyorm, 2010 da evleniyorum ve türk japon vakfında nikah yapmayı planlıyoruz benim de aklıma şeker yerine TJV de olduğu için japonyayı hatırlatacak bir hediye vermek konuklara. ama sinirlerim bozuldu uygun fiyatlı bişeyler arıyorum henüz bulamadım sonuçta 300-350 adet alacagım acaba japonyada bu tarz minik hediyelik eşya yurtdışına da gönderen yerler veya websitesinden satış yapan var mıdır? küçük japon bebekleri veya şans kedileri veya senin aklına gelen bişey:)

  Gönderen deniz | Aralık 7, 2009, 9:10 pm
 11. Deniz Hanım,

  festivallerde falan istediğiniz türden şeyleri görüyorum ama toplu satış yapılıyor mu fikrim yok.

  Gönderen Şeyda | Mart 5, 2010, 5:21 pm

Yorum Yaz!

Künye

Budist Tapınağı’na Ziyaret…
Ekim 20, 2009
11 Comments, Yorum Yaz!

Etiket Bulutu

akihabara shibuya tokyo
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ