Şeyda Japonya'da

250 metreden Tokyo !!!!!!!!!!!

Evet, çogunuzun tahmin ettiği üzere bugün Tokyo Kulesine gittik. Kule gayet güzeldi ama kuleden çıktıktan sonra bulduğumuz tapınak , bence çok daha güzeldi.

Baştan başlıyorum oyleyse….Tabi alıştığınız üzere Can’la buluştuk yine 🙂 Ben Tamaguchi’ye gittim, Can beni istasyonda karşıladı saolsun. Beraber, onun okulu (Keio Üniversitesi) ne yakın bir Hint lokantasına gittik. Girince zaten hemen kendinizi Hindistan’da gibi hissediyorsunuz. Adamlar konsepti yakalamışlar yani. Burda gayet uygun fiyata doyduk. Ya her seferinde doyuyoruz zaten ama sonra aklıma yediğim seylerin görüntüsü gelince gercekten cok kötü oluyorum, midem bulanıyor. Neyse burdaki Hintli aşçılarla sohbet ettik acık. Bir tanesi bizi Yeni Zelanda’lı sandı. Ahaha, bu da ilginç bir yaklaşım tabi 🙂 Neyse bize burda Hindistan’a ait lamme idi sanırım adı, bi içecek verdiler. Bildiğiniz ayran ama şekerli :)) Biz alt üst olduk tabi, bi de ikram ettiler, hani içmesek de olmaz. Sonra Türkiye’de biz bunu tuzlu içiyoruz dedik. Adam da saolsun anında tuzlusunu yaptı ve önümüze koydu. Hasretle içtik ayranı. Tadı güzeldi. Bu lokantayı çok sevdim ben. Ekmek bile yedik.

Sonra Tokyo Kulesi’ne doğru yürümeye başladık. Yolun üstünde küçük bir otera bulduk. Daha önceki oteralardan pek bi farkı yoktu. Ben oteranın içine girdim, kimse yoktu. İbadet edilen yere oturdum ve gözlerimi kapatıp, meditasyon rolü yaptım.
CIMG0556

Neyse oteradan çıkıp yolumuza devam ettik. Veee nihayet Tokyo Kulesi’ne ulaştık. Gündüz gözüyle hani ne yalan söyliyim, pek de güzel durmuyordu. Kırmızı bir demir yığını dersiniz.

CIMG0557

Kulenin içine girdikten sonra hemen ilk katta hediyelik eşya dükkanları var. Tokyo Tower konulu birçok eşya var: anahtarlık, kalem, minyatır kule vs. Ben kendime küpe aldım. Tokyo Kulesi şeklinde küpe. Çok güzel. Çok beğendim..

Tokyo Kulesi ile ilgili olarak eleştirmek istediğim birşey var : asansör sistemi. Ya tamam asansör var eyvallah, ama asansörün önünde kuyruk oluyo insanlar , inmek çıkmak , asansör kuyruğu işkenceye dönüşüyor gercekten.

Kule ziyareti için 2 opsiyon var: birincisi 150 metreden main observation seceneği, 2. si 250 metreden special observation. Biz ikisini de yaptık. Ama şöyle birşey var, fiyatlar gerckten cok yüksek. Yolunuz düşer de Tokyo Kulesi’ne giderseniz, tedarikli gidin derim. Çok masraflı bir gezi sizi bekliyor çünkü.

Kulenin içi gayet güzel dizayn edilmiş. Lokanta, kafeterya, hediyelik eşya dükkanları, akvaryum, ve guiness müzesi var. Tabi akvaryum ve müze ayrıca ücrete tabi, biz buralara giremedik . 2. gidişimizde gricez umarım.

Kuleden bakınca kelimenin tam anlamıyla bütün Toyo ayağınızın altına serilmiş gibi oluyor. Heryer göznünüzün önünde ve aşağı bakınca başınız dönüyor. özellikle 250 metre gercekten cok heyecan verici!!! Ha güzel bir ayrıntı daha, kulede bazı yerlerde zemine camdan pencereler yapılmış, ordan aşağı bi bakıyosunuz, aman Allahım, nefes kesici..
CIMG0597

Akşama kadar kulenin içinde kaldık sanırım. Hava kararmak üzereydi çıktığımızda. Sonra yukarıdan kuleden gördüğümüz, inince buraya mutlaka gidelim dediğimiz devasa ve muhteşem tapınağa gittik. Japonya’da gördüğüm en güzel şeylerden biri bu oteraydı , hiç düşünmeden ilk 3’e alırım 🙂 Şansımıza tapınağın içinde bir grup hatta baya büyük bir grup din adamı ayin yapıyordu. Ayin demek dogru mu olur bilemiyorum, ibadet ediyorlardı diyelim. Hepsi yere oturmuş ve tuhaf bir ses tonu ile Buda diyorlardı. O kadar yoğun bir tütsü kokusu vardı ki anlatamam. Kimbilir ne kadar tütsü yakmışlardı…?!

En güzeli ise tapınak ve Tokyo Kulesinin arka arkaya olmasıydı. O kadar muhteşem bir görüntü ki bu, birbirine çok yakın ama aslında çok uzak iki şeyin bir bütün olması ve mükemmel bir uyum ile birbirlerinin içinde erimesi diyebiliriz…. CIMG0630

Sanırım Türkiye’ye dönünce en cok bu akşamı özleyeceğim…


250 metreden Tokyo !!!!!!!!!!! İÇİN YAPILAN YORUMLAR

6 yorum for “250 metreden Tokyo !!!!!!!!!!!”

 1. Şeydacım hakkaten superdi diyebilirim, bir günde bu kadar çok farklı şey görüp bu kadar eğlenmek çok nadir oluyor. İnşallah Tokyo’da böyle günleri çok görürürüz..

  Gönderen Can Dalyan | Ekim 25, 2009, 9:21 am
 2. Amin Can beraber işallah 🙂

  Gönderen Şeyda | Ekim 25, 2009, 9:28 am
 3. şeyda ablacım çok şanlısınız can abi ile bu kadar güzel yerleri keşfettiğiniz için dilerim rabbim bana da kısmet eder ve senin facende ki ismin ne

  Gönderen berfin | Ekim 25, 2009, 11:23 am
 4. ayy bayıldım anlattıklarına gezdiğin yerlere… iyiki bizimle de paylaşıyorsun bunları 😉 facebook ta da varsındır heralde sana iyi gezmeler devamını da bekliyoruz haliyle 😉

  Gönderen Nesli Meyvacıoğlu | Kasım 13, 2009, 9:34 am
 5. Siteniz çok güzel olmuş.Tebrkler…

  Gönderen Doğan | Ocak 11, 2010, 10:22 am
 6. Teşekkürler.

  Gönderen Şeyda | Ocak 13, 2010, 1:18 am

Yorum Yaz!

Künye

250 metreden Tokyo !!!!!!!!!!!
Ekim 24, 2009
6 Comments, Yorum Yaz!

Etiket Bulutu

akihabara shibuya tokyo
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ